Strona główna
Nasze usługi
Jak to zrobić?
Pytania i odpowiedzi
Cennik usług
O firmie

Ta strona zawiera zbiór pytań (i odpowiedzi) najczęściej zadawanych administratorom serwera platon.man.lublin.pl.


Zasady korzystania z naszych usług

 1. Chciał(a)bym skorzystać z usług LubMAN UMCS, jak to zrobić?
 2. Chciał(a)bym rozszerzyć zakres usług (powiększyć limit miejsca na dysku, wykupić dodatkowe konto lub serwer wirtualny). Czy muszę podpisać aneks do umowy?
 3. Skasowałe(a)m sobie przez pomyłkę kilka plików z mojego konta. Czy mam jakieś szanse, aby je odzyskać?

 

Poczta elektroniczna

 1. Co to jest wirtualny serwer pocztowy?
 2. Jak często muszę zmieniać hasło konta pocztowego? W jaki sposób mam to zrobić?
 3. Mam wirtualny serwer pocztowy i adres: info@moja-firma.lublin.pl. Czy mogę otrzymać dodatkowy adres: biuro@moja-firma.lublin.pl. Ile to kosztuje?
 4. Mam wirtualny serwer pocztowy i adres: info@moja-firma.lublin.pl. Czy mogę otrzymać dodatkowy adres: info@moja-firma.com.pl. Ile to kosztuje?
 5. W programie pocztowym podałe(a)m adres: platon.man.lublin.pl jako serwer poczty wychodzącej, ale nie mogę wysłać poczty. Dlaczego?
 6. Jak mam skonfigurować serwer poczty przychodzącej w moim programie pocztowym?
 7. Czy mogę obsługiwać swoją skrzynkę pocztową przy pomocy przeglądarki WWW?
 8. Skasowałe(a)m sobie przez pomyłkę zawartość swojej skrzynki pocztowej. Czy mam jakieś szanse, aby ją odzyskać?

 

WWW

 1. Co to jest wirtualny serwer WWW?
 2. Mam konto pocztowe (bez dostępu do shella). Czy mogę umieścić na nim stronę WWW?
 3. Mam konto shellowe. W jaki sposób mogę umieścić na nim swoją stronę WWW?
 4. Czy mogę wykupić wirtualny serwer WWW, bez kupowania konta shellowego?
 5. Czy mogę zainstalować swoje własne skrypty CGI? Gdzie mam je umieścić?
 6. Chciał(a)bym mieć możliwość prezentacji statystyk odwiedzin mojego wirtualnego serwera WWW. Jak to załatwić i ile to kosztuje?
 7. Mam wirtualny serwer WWW o adresie: www.moja-firma.lublin.pl. Chciał(a)bym, by ten sam serwer był widoczny pod adresem: www.moja-firma.com.pl. Czy jest to możliwe?

 

Bezpieczne WWW - (http over ssl)

 1. Moja przeglądarka WWW nie potrafi połączyć się z platonem przy pomocy protokołu https. Wypisuje komunikat, że serwer nie jest dostępny lub że wystąpił błąd DNS. Czy jest na to jakaś rada?
 2. Przy próbie połączenia się z platonem przy pomocy protokołu https, moja przeglądarka WWW ostrzega mnie, że certyfikat zabezpieczeń został wydany przez firmę, której nie zaklasyfikowano do grupy godnych zaufania. Dlaczego?
 3. Czy mogę używać protokołu http zamiast https, np. do obsługi skrzynki pocztowej (a więc użyć adresu http://platon.man.lublin.pl/mail zamiast https://platon.man.lublin.pl/mail)?

 

WAP

 1. Co to jest wirtualny serwer WAP?
 2. Mam konto shellowe. W jaki sposób mogę umieścić na nim swój serwis WAP?
 3. Chciał(a)bym mieć wirtualny serwer WAP, ale nie potrzebuję wirtualnego serwera WWW. Jaki jest koszt takiej usługi?

 

Bazy danych

 1. Próbuję się zalogować do aplikacji phpMyAdmin (lub phpPgAdmin). Podaję nazwę konta i hasło, ale otrzymuję błąd logowania. Dlaczego?
 2. W jaki sposób mogę wykorzystać bazy danych w moim serwisie WWW?

Chciał(a)bym skorzystać z usług LubMAN UMCS, jak to zrobić?

   Za wyjątkiem najprostszych usług (rejestracja domen DNS, zamieszczenie odnośnika na stronie www.lublin.pl), które realizujemy na podstawie zamówienia, konieczne jest podpisanie z nami umowy na świadczone usługi. Jeśli interesują Cię łącza stałe, najlepiej umówić się z Dyrektorem LubMAN UMCS, dr Andrzejem Bobykiem (tel. 533-51-69) lub z osobą przez niego wskazaną. Jeśli jesteś zainteresowany(a) udostępnieniem zasobów na naszym serwerze platon.man.lublin.pl, najlepiej umówić się z jego administratorem.

Na górę strony

Chciał(a)bym rozszerzyć zakres usług (powiększyć limit miejsca na dysku, wykupić dodatkowe konto lub serwer wirtualny). Czy muszę podpisać aneks do umowy?

   Nasze umowy sformułowane są w taki sposób, że do rozszerzenia zakresu usług nie jest konieczne podpisywanie aneksu. Wystarczy przesłać nam zamówienie, najlepiej FAX-em, na numer: 537-62-95, zaadresowane na LubMAN UMCS, pl. Skłodowskiej 1, zawierające (oprócz przedmiotu zamówienia), dane do wystawienia faktury VAT (nazwę i adres firmy oraz numer NIP).

Na górę strony

Skasowałe(a)m sobie przez pomyłkę kilka plików z mojego konta. Czy mam jakieś szanse, aby je odzyskać?

   Kopie bezpieczeństwa zawartości domowych katalogów użytkowników, wykonywane są codziennie (a właściwie conocnie :-) Jeśli więc pliki, które skasowałe(a)ś, zostały utworzone poprzedniego dnia lub wcześniej, mogą być odzyskane z backupu. Z drugiej strony, kasetki DDS zawierające backupy, używane są cyklicznie, kopia istnieje więc przez ograniczony czas. Dlatego jak najszybciej skontaktuj się z administratorem serwera. Jeśli pliki, które skasowałe(a)ś, powstały tego samego dnia, niestety nie można ich odzyskać.

Na górę strony

Co to jest wirtualny serwer pocztowy?

   Wirtualny serwer pocztowy jest to taka konfiguracja programu pocztowego, która umożliwia Ci posługiwanie się adresem pocztowym kończącym się Twoją własną domeną. Jeśli więc jesteś właścicielem domeny moja-firma.lublin.pl, możesz odbierać i wysyłać pocztę z adresów np.: biuro@moja-firma.lublin.pl i marketing@moja-firma.lublin.pl. Adresy te mogą być związane z jednym lub dwoma kontami pocztowymi (lub shellowymi). Wadą tego pierwszego rozwiązania jest fakt, że poczta przysyłana na oba adresy, kierowana jest tak naprawdę do jednej skrzynki pocztowej. Nawet jeśli zostanie automatycznie rozdzielona na dwa foldery pocztowe (co można łatwo zrobić korzystając ze standardowego unixowego oprogramowania), to i tak z pojedynczym kontem związane jest tylko jedno hasło. Jeśli więc Twoje dwa adresy otrzymają dwie różne osoby, będą mogły sobie nawzajem czytać (i kasować) pocztę. Wadą drugiego rozwiązania jest to, że będziesz musiał(a) zapłacić za dwa konta.

Na górę strony

Jak często muszę zmieniać hasło konta pocztowego? W jaki sposób mam to zrobić?

   Ze względu na liczne prośby użytkowników, zrezygnowaliśmy z opcji przeterminowywania się haseł. Gorąco zachęcamy jednak do zmiany hasła przynajmniej raz na kilka miesięcy. Sposobom jego zmiany poświęciliśmy osobną stronę WWW.

Na górę strony

Mam wirtualny serwer pocztowy i adres: info@moja-firma.lublin.pl. Czy mogę otrzymać dodatkowy adres: biuro@moja-firma.lublin.pl. Ile to kosztuje?

   Każdemu użytkownikami posiadającemu u nas wirtualny serwer pocztowy przysługuje bezpłatnie dowolna (byle rozsądna) ilość aliasów pocztowych. W celu dodania aliasu wystarczy skontaktować się z administratorem serwera platon.

Na górę strony

Mam wirtualny serwer pocztowy i adres: info@moja-firma.lublin.pl. Czy mogę otrzymać dodatkowy adres: info@moja-firma.com.pl. Ile to kosztuje?

   Z pozoru pytanie to wydaje się analogiczne do poprzedniego. Zwróć jednak uwagę, że drugi adres, który chcesz uzyskać różni się od porzedniego domeną, a więc częścią występującą po symbolu "@". Właśnie z konkretną domeną związana jest konfiguracja wirtualnego serwera pocztowego. Jeśli więc posiadasz już u nas inne adresy pocztowe w tej domenie, dodanie kolejnego nie stanowi problemu i jest bezpłatne. Jeśli jednak ma to być Twój pierwszy adres w tej domenie (i nie posiadasz u nas wirtualnego serwera WWW o adresie www.moja-firma.com.pl ani serwera WAP o adresie wap.moja-firma.com.pl), będziesz musiał(a) wykupić dodatkowy wirtualny serwer pocztowy, co niestety wiąże się z opłatą zgodną z naszym Cennikiem usług.

Na górę strony

W programie pocztowym podałe(a)m adres: platon.man.lublin.pl jako serwer poczty wychodzącej, ale nie mogę wysłać poczty. Dlaczego?

   Czasy, kiedy każdy serwer pocztowy przyjmował do wysłania pocztę z dowolnego komputera w sieci, mamy już dawno poza sobą. W dobie zalewającej nas informacji i przesyłania na nasze adresy pocztowe bez ograniczeń (i bez litości) setek reklam i na ogół niezbyt rozsądnych propozycji zarobienia tysięcy dolarów (tzw. SPAMu), konieczne było w całym Internecie podjęcie działań utrudniających ten proceder. Serwer platon przyjmuje do wysłania pocztę tylko wtedy, jeśli spełnione są dwa następujące warunki:
   a) pole From: w nagłówku listu zawiera adres pocztowy lokalny dla serwera platon
   b) adres internetowy (IP) komputera, z którego wysyłasz list został dopisany przez administratora serwera platon do jednego z jego plików konfiguracyjnych
   Warunek a) spełnisz, jeżeli w konfiguracji Twojego programu pocztowego, jako Twój adres pocztowy, podasz adres przydzielony Ci przez administratora serwera platon. Warunek b) spełniają wszystkie adresy IP sieci LubMAN oraz adresy uzgodnione z administratorami serwera platon. Wszystkich użytkowników serwera platon zachęcamy jednak bardzo gorąco do korzystania z serwera msa.lublin.pl jako serwera poczty wychodzącej. Serwer ten weryfikuje Twoje prawo do wysłania listu, na podstawie Twojego dowolnego konta pocztowego istniejącego w sieci LubMAN i hasła do tego konta. Dodatkowe informacje na temat konfiguracji programów pocztowych do współpracy z serwisem MSA można znaleźć tutaj.

Na górę strony

Jak mam skonfigurować serwer poczty przychodzącej w moim programie pocztowym?

   Opis konfiguracji programów pocztowych do współpracy z serwerem platon możesz znaleźć tutaj.

Na górę strony

Czy mogę obsługiwać swoją skrzynkę pocztową przy pomocy przeglądarki WWW?

   Tak, przy czym, ze względu na transmisję hasła i treści Twoich listów przez sieć, zachęcamy do korzystania z szyfrowanego kanału WWW opartego na protokole SSL (Secure Socket Layer). Spróbuj więc wykorzystać w tym celu naszą bezpieczną stronę WWW. Jeśli masz kłopoty z zestawieniem bezpiecznego kanału WWW, czytaj niżej. Jeśli nadal masz kłopoty, czytaj jeszcze niżej :-)

Na górę strony

Skasowałe(a)m sobie przez pomyłkę zawartość swojej skrzynki pocztowej. Czy mam jakieś szanse, aby ją odzyskać?

   Kopie bezpieczeństwa zawartości skrzynek pocztowych, wykonywane są codziennie (a właściwie conocnie :-) Jeśli więc poczta, którą skasowałe(a)ś, nadeszła poprzedniego dnia lub wcześniej, może zostać odzyskana z backupu. Z drugiej strony, kasetki DDS zawierające backupy, używane są cyklicznie, kopia istnieje więc przez ograniczony czas. Dlatego jak najszybciej skontaktuj się z administratorem serwera. Jeśli poczta, którą skasowałe(a)ś, nadeszła tego samego dnia, niestety nie można jej odzyskać.

Na górę strony

Co to jest wirtualny serwer WWW?

   Wirtualny serwer WWW jest to konfiguracja oprogramowania obsługującego protokół http umożliwiająca korzystanie z Twojego serwisu WWW pod adresem postaci:

http://www.twoja.wlasna.domena/

Osoba oglądająca Twoje strony ma więc wrażenie, że znajdują się one na Twoim własnym serwerze. Ponadto właściciel wirtualnego serwera WWW ma możliwość instalacji swoich własnych skryptów CGI oraz uzyskania dokładnych statystyk odwiedzin swojego serwisu.

Na górę strony

Mam konto pocztowe (bez dostępu do shella). Czy mogę umieścić na nim stronę WWW?

   Niestety nie. Konto pocztowe bez dostępu do shella służy wyłącznie do obsługi poczty elektronicznej.

Na górę strony

Mam konto shellowe. W jaki sposób mogę umieścić na nim swoją stronę WWW?

   Dokładny opis umieszczenia stron WWW na Twoim koncie możesz znaleźć tutaj.

Na górę strony

Czy mogę wykupić wirtualny serwer WWW, bez kupowania konta shellowego?

   Niestety, nasza usługa wirtualny serwer WWW nie obejmuje żadnej przestrzeni dyskowej. Wirtualny serwer zawsze skojarzony jest z kontem shellowym i znajduje się w jego przestrzeni dyskowej. Przykro nam, ale wykupienie konta shellowego jest w tym wypadku konieczne.

Na górę strony

Czy mogę zainstalować swoje własne skrypty CGI? Gdzie mam je umieścić?

   Informacje dotyczące instalacji własnych skryptów CGI możesz znaleźć tutaj.

Na górę strony

Chciał(a)bym mieć możliwość prezentacji statystyk odwiedzin mojego wirtualnego serwera WWW. Jak to załatwić i ile to kosztuje?

   W tym celu wystarczy skontaktować się z administratorem serwera. Usługa jest bezpłatna.

Na górę strony

Mam wirtualny serwer WWW o adresie: www.moja-firma.lublin.pl. Chciał(a)bym, by ten sam serwer był widoczny pod adresem: www.moja-firma.com.pl. Czy jest to możliwe?

   Jest to oczywiście możliwe, wiąże się jednak z konfiguracją dodatkowego serwera wirtualnego, który będziesz musiał(a) wykupić. Nie ma niestety w tym wypadku żadnego znaczenia fakt, że oba serwery wirtualne będą związane z tym samym kontem shellowym i będą wyświetlały strony WWW z tego samego katalogu.

Na górę strony

Moja przeglądarka WWW nie potrafi połączyć się z platonem przy pomocy protokołu https. Wypisuje komunikat, że serwer nie jest dostępny lub że wystąpił błąd DNS. Czy jest na to jakaś rada?

   Prawdopodobnie używasz wersji 5.x Internet Explorera z 56-bitową siłą szyfrowania. Możesz to sprawdzić klikając na menu: Pomoc i następnie Internet Explorer - informacje. Jeśli w otwartym oknie, poniżej numeru wersji zobaczysz napis: Siła szyfrowania: 56-bitowa. Niestety, ta wersja nie współpracuje poprawnie z zainstalowanym na platonie pakietem OpenSSL. Zalecamy dokonanie bezpłatnego upgrade-u do 128-bitowej siły szyfrowania. Możesz to zrobić klikając na napis: Informacje o aktualizacji znajdujący się obok siły szyfrowania, w okienku informacji.
    Alternatywnym rozwiązaniem jest wykorzystanie praktycznie dowolnej innej przeglądarki WWW. Z pakietem OpenSSL współpracują poprawnie: Internet Explorer w wersji 4.x, Netscape Navigator i Communicator (wersje 4.5, 4.7, 6.0 i 6.1), Mozilla 0.9.x (i nowsze) oraz Opera 5.11 (i nowsze).

Na górę strony

Przy próbie połączenia się z platonem przy pomocy protokołu https, moja przeglądarka WWW ostrzega mnie, że certyfikat zabezpieczeń został wydany przez firmę, której nie zaklasyfikowano do grupy godnych zaufania. Dlaczego?

   Protokół SSL (Secure Socket Layer) zastosowany przez nas do szyfrowania informacji wymienianej pomiędzy serwerem WWW pracującym na platonie a Twoim komputerem osobistym, stosowany jest często do obsługi różnego rodzaju transakcji finansowych, w operacjach bankowych i handlu internetowym. Prawdopodobnie, gdybyś miał(a) wysłać nam numer swojej karty kredytowej, chciał(a)byś mieć pewność, że trafi on do nas, czyli że nikt się pod nas nie podszywa. Właśnie w tym celu protokół SSL został wyposażony w system certyfikatów uwierzytelniających dostawców usług internetowych. Certyfikat, to rodzaj specjalnego elektronicznego podpisu, którym firma wystawiająca go poświadcza dane firmy, dla której został wystawiony. Certyfikatu nie można podrobić ani zmienić danych w nim zawartych. Producenci przeglądarek internetowych uznali za wiarygodną niezbyt dużą grupę firm trudniących się wystawianem certyfikatów (w Polsce żadnej). Każda taka firma, przed wystawieniem cerytikatu dokonuje bardzo dokładnej weryfikacji swojego "klienta", a za sprawdzenie i wystawienie certyfikatu (ważnego na ogół tylko przez rok) pobiera dość wygórowaną opłatę. Wiele firm rezygnuje więc z zakupu "prawdziwego" certyfikatu i generuje go sobie samodzielnie. Postępuje się tak szczególnie często, jeśli jedynym celem użycia protokołu SSL jest szyfrowanie transmisji przesyłanej siecią a nie uwierzytelnienie serwera WWW (tzn. jeśli serwer nie jest wykorzystywany np. w handlu internetowym). Platon wyposażony został właśnie w taki wygenerowany przez nas certyfikat. W przypadku przeglądarek firm Netscape, Mozilla czy Opera, wystarczy jeśli zaakceptujesz nasz certyfikat "na zawsze", czyli do czasu utraty ważności. Podczas kolejnych odwiedzin naszego serwera nie będziesz już niepokojony(a) żadnymi ostrzeżeniami. Internet Explorer nawet po zaakceptowaniu naszego certyfikatu będzie Cię każdorazowo ostrzegał, że certyfikat został wystawiony przez nieznaną mu firmę. Aby tego uniknąć, należy otworzyć stronę http://platon.man.lublin.pl/cacert.crt, następnie kliknąć przycisk "Otwórz" i zainstalować certyfikat w przeglądarce. Od tej pory wystawiony przez nas certyfikat będzie akceptowany bez żadnych ostrzeżeń.

Na górę strony

Czy mogę używać protokołu http zamiast https, np. do obsługi skrzynki pocztowej (a więc użyć adresu http://platon.man.lublin.pl/mail zamiast https://platon.man.lublin.pl/mail)?

   Oczywiście tak, pamiętaj jednak, że w tym wypadku zarówno Twoje hasło, jak i treść listów będzie przekazywana przez sieć otwartym tekstem (bez szyfrowania informacji).

Na górę strony

Co to jest wirtualny serwer WAP?

   Wirtualny serwer WAP jest to konfiguracja oprogramowania obsługującego Wireless Application Protocol umożliwiająca korzystanie z Twojego serwisu WAP pod adresem postaci:

http://wap.twoja.wlasna.domena/

Osoba korzystająca z Twojego serwisu ma więc wrażenie, że został on umieszczony na Twoim własnym serwerze.

Na górę strony

Mam konto shellowe. W jaki sposób mogę umieścić na nim swój serwis WAP?

   Dokładny opis umieszczenia serwisu WAP na Twoim koncie możesz znaleźć tutaj.

Na górę strony

Chciał(a)bym mieć wirtualny serwer WAP, ale nie potrzebuję wirtualnego serwera WWW. Jaki jest koszt takiej usługi?

   W takim przypadku opłata zostanie naliczona tak, jakbyś wykupił(a) u nas konto shellowe oraz pojedynczy wirtualny serwer WWW.

Na górę strony

Próbuję się zalogować do aplikacji phpMyAdmin (lub phpPgAdmin). Podaję nazwę konta i hasło, ale otrzymuję błąd logowania. Dlaczego?

   W przypadku serwerów baz danych MySQL i PostgreSQL, identyfikator i hasło użytkownika bazy nie ma żadnego związku z nazwą konta unixowego i jego hasłem. Musisz po prostu wykupić u nas bazę danych i uzgodnić z administratorem jej nazwę, użytkownika i hasło. Żadnego z tych elementów nie możesz ustawić ani zmienić samodzielnie.

Na górę strony

W jaki sposób mogę wykorzystać bazy danych w moim serwisie WWW?

   Aktualnie możliwy jest wyłącznie lokalny dostęp do baz danych. Oznacza to, że z bazy może korzystać wyłącznie aplikacja działająca na serwerze platon. Aplikacja taka może zostać napisana np. w językach C, C++ lub perl, przy użyciu interfejsu (modułów): DBI/ DBD. Bardzo wygodne możliwości korzystania z baz danych z poziomu aplikacji działającej po stronie serwera WWW oferuje skryptowy język programowania PHP. Więcej informacji na ten temat możesz znaleźć tutaj.

Na górę strony