Secure shell
Poczta elektroniczna
Protokół transmisji plików
Bezpieczna transmisja plików
WWW
WAP
Jak zmienić hasło?
Wstecz do strony głównej

Jak zmienić hasło?


   Najprostszym sposobem zmiany hasła jest posłużenie się formularzem zainstalowanym w tym celu na naszym serwerze. Strona ta wykorzystuje techniki kryptograficzne (http over ssl), w związku z czym informacje przesyłane siecią Internet (w tym również oczywiście nowe hasło) nie mogą zostać podsłuchane. Niestety, niektóre przeglądarki WWW (m. in. wersje Internet Explorera wyposażone w 56 bitową siłę szyfrowania) nie są w pełni zgodne z oprogamowaniem kryptograficznym zainstalowanym na serwerze platon. Jeśli Twoja przeglądarka ma trudności z zestawieniem bezpiecznego kanału https, zapoznaj się ze sposobami rozwiązywania problemów związanych z wykorzystywaniem protokołu ssl. Musisz również zaakceptować certyfikat, który wystawiliśmy sobie sami. Jeśli nie zależy Ci na poufności przesyłanych danych, możesz również posłużyć się poniższą stroną nie wykorzystującą szyfrowania danych. Zmiana hasła poprzez WWW dostępna jest zarówno posiadaczom kont z dostępem do shella unixowego, jak i zwykłych kont pocztowych.

   Jeśli jesteś właścicielem konta z dostępem do shella, możesz również zmienić hasło logując się na Twoim koncie przy pomocy protokołu telnet lub (znacznie bezpieczniej) - ssh i wywołując program passwd. Zostaniesz poproszony najpierw o wprowadzenie Twojego aktualnego (current) hasła, następnie o wpisanie nowego oraz o jego potwórzenie. Wprowadzane przez Ciebie znaki nie będą wyświetlane na ekranie. Program passwd jest dość wybredny: nie pozwoli Ci zmienić hasła na zbyt krótkie (poniżej 6 znaków), zbyt proste (składające się z kombinacji tych samych znaków) ani na oparte na wyrazie zaczerpniętym z języka polskiego lub angielskiego.

   Komunikat: "passwd: all authentication tokens updated successfully" świadczy o prawidłowej zmianie hasła (zaakceptowaniu go przez system operacyjny). Na prośbę wielu użytkowników, na serwerze platon zrezygnowaliśmy z okresowego obowiązku zmiany hasła. Zachęcamy jednak wszystkich posiadaczy kont do wykonywania tej operacji przynajmniej co pół roku. W celu sprawdzenia, czy Twoje hasło na pewno nie ulega przeterminowaniu możesz użyć komendy: "chage -l nazwa_Twojego_konta".

   W wieszu "Password Expires" podana jest data przeterminowania się Twojego hasła lub słowo "Never", jeśli Twoje hasło nigdy nie straci ważności.